مقالات آموزشی

همه چیز درباره آیلتس

آن‌چه در این مقاله می‌خوانید:

مقدمه

آزمون آیلتس بحث داغی است که پای صحبت هر گروهی از دانشجویان که بنشینید، زمزمه هایی از آن را خواهید شنید. آیا شما هم جز افرادی هستید که نتیجه این آزمون نقش سرنوشت سازی در آینده زندگی‌تان دارد؟ بسیار خب، نگران نباشید در این جا ما شما را با آزمون آیلتس و هر آنچه که باید درباره آن بدانید آشنا خواهیم کرد و اطلاعات لازم را به شما خواهیم داد پس قدم به قدم در ادامه این مطلب با ما همراه شوید.

IELTS
آزمون آیلتس

آزمون آیلتس چرا و چگونه برگزار می شود؟

آزمون آیلتس یک آزمون جامع زبان انگلیسی است که در بیشتر کشورها برگزار می‌شود. برگزارکنندگان این آزمون شامل تیمی از انگلستان و استرالیا هستند که در بیشتر کشورها، حوزه‌هایی برای برگزاری آزمون آیلتس توسط آن‌ها در نظر گرفته شده و سالانه افراد بسیار زیادی از سراسر دنیا شرکت کننده این آزمون سرنوشت ساز هستند.

 

در صورت شرکت در این آزمون مدرکی بین المللی به افراد داده می‌شود که این مدرک برای اخذ پذیرش از اکثر دانشگاه‌ها شامل دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی دارای اعتبار بوده و نیز ارائه این مدرک زبان لازم است. در واقع آزمون آیلتس همانطور که از نامش هم پیداست،سامانه‌ای است که دانش زبان افراد را در سطح جهانی مورد ارزیابی قرار داده و آن‌ها را تعیین سطح می‌کند.

 

نمره‌ای که افراد در آزمون آیلتس کسب می‌کنند در بازه‌ای میان ۰ تا ۹ می‌باشد و بد نیست بدانید کسب هیچ نمره ای در این آزمون به منزله قبولی یا مردودی شما نیست و صرفا عددی برای نشان دادن میزان تسلط شما بر زبان انگلیسی است. البته چیزی که در این جا اهمیت دارد و کسب نمره بالای آزمون آیلتس را تبدیل به دغدغه جوانانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های خارجی دارند، کرده است این است که دانشگاه‌های سطح بالای جهانی هر کدام حداقلی برای نمره آیلتس برای دانشجویان‌شان در نظر می‌گیرند که اغلب زیر نمره ۶ نیست. البته این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که برای مهاجرت داشتن مدرک آیلتس برای فردی که قصد مهاجرت را دارد یک الزام است و بدون آن نمی‌تواند برای این کار اقدام کند.

مخاطبین آزمون آیلتس

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم اگر شما قصد مهاجرت داشته باشید یکی از مخاطبین آزمون آیلتس محسوب می‌شوید و اولین مانعی که باید از سر راه بردارید شرکت در آزمون و گرفتن مدرک آیلتس است.

 

توجه کنید آزمون آیلتس به دو نوع برگزار می گردد: آیلتس آکادمیک Academic و آیلتس جنرال General. هر کدام از این دو نوع آزمون مخاطبین خاص خود را دارد.

 

دسته اول دانشجویانی که قصد مهاجرت تحصیلی و پذیرفته شدن در دانشگاه‌های کانادا ،آمریکا و استرالیا را دارند. این گروه جز مخاطبین آزمون آیلتس آکادمیک هستند و باید در آزمون آیلتس آکادمیک شرکت کنند. دسته دوم کسانی‌اند که قصد مهاجرت‌های کاری دارند و نمی‌خواهند در کشور مقصد به عنوان دانشجو پذیرفته شوند که این افراد لازم است برای اقدام به مهاجرت مدرک آیلتس جنرال کسب کنند. اگر می‌خواهید تفاوت‌های این دو نوع آزمون را بدانید ادامه مقاله را از دست ندهید. در ادامه، این تفاوت را برای‌تان خواهیم گفت.

حتما بخوانید: مقاله “شیوه صحیح حفظ لغات انگلیسی” را از دست ندهید.

ساختار آزمون آیلتس

ساختار آزمون به شکلی است که شرکت کنندگان در ۴ بخش توسط دانشگاه کمبریج، شورای فرهنگی کنسولگری انگلستان و مرکز آیلتس استرالیا که تیم برگزارکننده آزمون هستند، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. این چهار بخش عبارتند از:

[بخش شنیداری - Listening]

بخش نخست آزمون آیلتس با آزمون لیسنینگ آغاز می‌شود. در این بخش از آزمون فایل صوتی را تنها یک بار برای‌تان پخش می‌کنند و در این میان به ۴۰ سوال مطرح شده درباره آن پاسخ خواهید داد. تنها امتیازی که در این بخش دارید این است که می‌توانید از اول به سوالاتی که قرار است پاسخ دهید دسترسی داشته باشید و در واقع بهتر است همزمان با پخش فایل صوتی پاسخ سوالات را یکی یکی در دفترچه آزمون یادداشت کنید چرا که پس از اتمام لیسنینگ به احتمال زیاد پاسخ‌ها را به خاطر نخواهید آورد. یک تمرین عالی برای تقویت لیسنینگ یادگیری انگلیسی با فیلم و سریال است.

 

پس از پایانِ ۳۰ دقیقه زمان برای آزمون لیسنینگ، وارد مرحله بعد آزمون یعنی بخش ریدینگ خواهید شد.

[بخش درک مطلب - Reading]

آزمون گیرنده قصد دارد مهارت شما را در مطالعه متون انگلیسی به چالش بکشد و ارزیابی کند. برای این کار چند متن که به موضوعات اجتماعی یا علمی مرتبط است به شما داده می شود و از شما می‌خواهند به ۴۰ سوال پیرامون آن‌ها پاسخ دهید. اولین تفاوت آزمون جنرال و آکادمیک در این بخش است. متونی که برای آزمون آکادمیک مطرح می‌شوند به مراتب پیچیده‌تر و علمی‌تر از مطالبی است که در آزمون جنرال از شرکت کننده خواسته می‌شود.

[بخش نوشتار - Writing]

مهارت دیگری که باید خودتان را در آن ثابت کنید Writing است. آزمون گیرنده با این کار قصد دارد اطلاعات درستی در زمینه قابلیت شما برای نوشتن متون انگلیسی، به دانشگاهی که قصد پذیرش شما را دارد و یا مرکزی که می‌خواهد شما را به عنوان نیرو استخدام کند، بدهد. 

 

آزمون رایتینگ شامل دو موضوع است:

            [موضوع اول آزمون Writing تفاوت دیگر آزمون جنرال و آکادمیک است.] 

  • در ۱ Task آزمون آیلتس جنرال به این علت که فرد، متقاضی کار در کشورهای توسعه یافته اروپایی و آمریکایی است، بخشی برای نگارش نامه در نظر گرفته شده است. در این بخش، شرکت کننده باید نامه‌ای برای شرح دادن یک مشکل بنویسد. این نامه می‌تواند رسمی و اداری، شخصی یا به شکل شکایت نامه باشد. 

 

  • در Task 1 آزمون آیلتس آکادمیک به جای نامه یک نمودار یا جدول در اختیار شرکت کننده قرار می‌گیرد که باید اطلاعات ارائه شده در آن در قالب متنی حدودا ۱۵۰ کلمه‌ای توضیح داده شود.

 

  • Task 2 برای آزمون‌های آیلتس جنرال و آکادمیک مشابه و به این صورت است که باید نظرات متفاوت و عقیده شخصی‌تان در مورد موضوع مشخص شده را در حداقل ۲۵۰ کلمه بیان کنید.

حتما ببینید: دوره کاملا رایگان “آموزش ۵۰۴ واژه ضروری با متد ریشه‌یابی” را از دست ندهید.

[بخش مصاحبه - Speaking]

آخرین بخش از آزمون آیلتس که پیش رو دارید مکالمه یا Speaking است. این آزمون با اختلاف زمانی یک هفته قبل یا بعد از سایر بخش‌های آزمون‌ برگزار می‌شود و شکل مصاحبه‌ای دارد. به همین دلیل هم اغلب شرکت کنندگان را دچار استرس می‌کند. حفظ آرامش و خونسردی در این بسیار مهم است.

 

خود این مصاحبه هم شامل سه بخش است.

  1. در ابتدا باید دقایقی را به معرفی وضعیت اجتماعی و خانوادگی، علایق،وضعیت شغلی،تحصیلات و… خودتان اختصاص دهید.
  2. سپس موضوعی به شما داده می شود که باید تقریبا ۲ دقیقه به تنهایی درباره آن صحبت کنید.
  3. در پایان هم به مدت ۴ تا ۵ دقیقه درباره آن موضوع با مصاحبه گر به گفت و گو و تبادل نظر خواهید پرداخت.

نحوه ثبت‌ نام در آزمون آیلتس

برای این کار ابتدا باید وارد این سایت شوید و مراحل ثبت نام شامل انتخاب شهر و کشور، نوع و تاریخ آزمون را تکمیل کنید. سپس وجه لازم را واریز می‌کنید. مرحله بعد ارسال مدارک است. مدارک مورد نیاز برای این آزمون اصل پاسپورت و کارت ملی است که باید تصاویر آن ها را آپلود کنید. در صورتی که مراحل را به درستی انجام دهید ثبت نام شما تکمیل می‌شود و در تاریخ مشخص می توانید برای آزمون آماده باشید.

منابع آزمون آیلتس

این آزمون منبع خاص و از پیش تعیین شده‌ای ندارد اما شما می‌توانید از منابع زیادی برای تقویت هر یک از بخش‌های مختلف این آزمون استفاده کنید. در ادامه چند منبع بسیار خوب به شما معرفی می‌کنیم.

 

  1. سری کتاب های آزمون‌های شبیه سازی شده Cambridge IELTS از ۱ تا ۱۵
منابع آزمون آیلتس
منابع آزمون آیلتس
  1. کتاب Official Cambridge Guide to IELTS شامل توضیحات ضروری آزمون و همچنین آزمون‌های شبیه سازی شده برای این آزمون است.
منابع آموزشی آزمون آیلتس
منابع آموزشی آیلتس
  1. سری کتاب های سطح بندی شده Mindset for IELTS شامل توضیحات و نکات آزمون است.
منابع آموزشی آزمون آیلتس
Mindset for IELTS

البته با توجه به این که این آزمون نیاز به مهارت بالا در زمینه‌های مختلف دارد؛ آموزش انگلیسی در سنین پایین می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

تقویم برگزاری آزمون آیلتس

آزمون آیلتس به طور مرتب تقریبا هر هفته برگزار می شود و هنگام ثبت نام می‌توانید تاریخ مورد نظرتان را انتخاب کنید. در ادامه با مرجعه به این صفحه می‌توانید تاریخ برگزاری آزمون آیلتس و نیز کشورهای برگزار کننده این آزمون را مشاهد کنید.

۱ دیدگاه
Inline Feedbacks
همه نظرات

[…] در سطح کشور برگزار می‌شوند. آزمون‌های نظیر تافل و آیلتس که قبولی و گرفتن امتیاز مورد نیاز در آنها به دلیل سطح […]